Uzmanlar spor yapmak için en uygun zamanı açıkladı: Faydalanmak istiyorsanız spor yapmak için gereken saatler şöyle… – Son Dakika Hayat Haberleri

Spor yapmak için en uygun zamanın ne zaman olduğu sorusu pek çok kişi için merak kaynağı olmuştur. Çeşitli çalışmalar ve uzman görüşleri bu konu hakkında farklı görüşler sunsa da genel fikir birliği, egzersiz yapmak için en iyi zamanın kişisel tercihlerinize ve yaşam tarzınıza bağlı olduğu yönündedir. İşte uzmanların konuyla ilgili görüş ve önerileri…

SONUÇLAR ÇARPICI OLDU

Öğle ve öğleden sonra egzersizleri: Bazı araştırmalar, en büyük fizyolojik faydalar için egzersiz yapmak için en uygun zamanın öğleden sonraya kadar olduğunu öne sürüyor.

Sabah egzersizleri: Diğer çalışmalar sabahın erken saatlerinin egzersiz yapmak için en uygun zaman olduğunu belirtse de bu çalışmaların genellikle kadınlar üzerinde yapıldığını ve kapsamlı sonuçlara ulaşılmadığını belirtiyor.

Akşam egzersizleri ve uyku: Daha ileri araştırmalar, egzersiz ve uyku arasında simbiyotik bir ilişki olduğunu gösteriyor ve bu da akşam egzersizinin en iyi seçim olabileceğini öne sürüyor.

EN İYİ ZAMAN KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİR

Egzersiz uzmanları, herkes için en iyi zamanın olmadığını ve en iyi zamanın kişisel olarak tutarlı ve düzenli egzersiz yapabildiğiniz zaman olduğunu söylüyor. Uzun vadede kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan ve sürdürülebilen egzersizler en faydalı olanlardır.

KİŞİSEL EGZERSİZ ZAMANINI BULMAK İÇİN İPUÇLARI

Antrenman sürenizi yaşam tarzınıza göre ayarlayın

Egzersiz sürenizi işinize ve aile sorumluluklarınıza göre ayarlayın. İş sırasında veya sonrasında dikkat gerektiren bir işiniz varsa öğle saatlerinde egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz. Çalışan ebeveynler sabah ve akşam aileleriyle birlikte vakit geçirerek gün içerisinde esneklik sağlayabilirler.

Hedeflerini belirle

Fitness hedeflerinize göre antrenman süresini belirleyin. Örneğin öğleden sonra veya akşamın erken saatlerinde yapılan egzersizlerin metabolik sağlık ve performans açısından daha faydalı olabileceği iddia ediliyor.

Yeme alışkanlıklarınızı geliştirmek istiyorsanız sabah veya öğlen egzersiz yapmanın sağlıklı yiyecek seçimlerini teşvik edebileceği söyleniyor.

Vücudunuzun doğal ritmiyle savaşmayın

Eğer sabah insanı değilseniz ve erken kalkmakta zorlanıyorsanız akşamları kendinizi yormadan egzersiz yapmayı tercih edin. Aynı şekilde öğleden sonra kendinizi enerjik hissediyorsanız bu anı değerlendirin.

Küçük başlayın ve tutarlılığa odaklanın

Bir egzersiz rutininiz yoksa küçük hedeflerle başlayın ve tutarlı olun. Her gün aynı saatte kısa yürüyüşler veya hafif egzersizler yapmayı alışkanlık haline getirin.

Benzer düşüncelere sahip egzersiz arkadaşları bulun

Egzersiz yaparken topluluk içinde olmayı tercih ediyorsanız benzer ilgi alanlarına sahip kişilerle bağlantı kurarak motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Uykuyu önceliğiniz haline getirin

İyi uyku hijyeni, başarılı bir egzersiz rutininden daha önemlidir. Her gece yeterince uyuduğunuzdan ve uyku düzeninizi bozmadan egzersiz yaptığınızdan emin olun.

Esnek ve gerçekçi olun

Haftalık programınızı belirlerken esnek ve gerçekçi olun. Hayatın taleplerine karşı kendinizi başarıya hazırlayın ve tutarlı olmaya dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir