Türkiye'de astım hastalarının sayısı artıyor

genişletmek

KAYNAKİHA

Profesör. Dr. Nurhan Köksal, 7 Mayıs Dünya Astım Günü münasebetiyle astım hastalığı hakkında bilgi verdi. Astımın tanımını yapan Prof. Dr. Köksalı, “Astım, solunum yollarının kronik iltihabi bir hastalığıdır. Bu hastalık solunum yollarında ve bronşlarda iltihaplanmaya, bronşlarda ödem ve daralmaya neden olur. Bu, nefes almayı zorlaştırabilir ve nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma ve hırıltı gibi semptomlara yol açabilir. Astım dünyada çok yaygın görülen bir hastalıktır ve her yaştan insanı etkileyebilir” dedi.

“Yaklaşık 300 milyon kişi astım hastası”

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yaklaşık 300 milyon kişinin astım hastası olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Köksal, şöyle konuştu: “Türkiye'de astımın görülme sıklığı giderek artıyor. “Ülkemizde yetişkinlerin yaklaşık yüzde 5-10'u, çocukların ise yüzde 10-15'i astım hastası olarak yaşıyor” dedi.

“Pasif içicilik astım riskini artırıyor”

Astım için bazı risk faktörlerine değinen Prof. Dr. Köksal, şunları söyledi: “Genetik yatkınlık önemli bir faktör. Ayrıca çevresel faktörler, hava kirliliği, sigara dumanı, pasif içicilik, alerjenler (toz akarları, polen, küf vb.), solunum yolu enfeksiyonları ve bazı mesleklerde maruz kalınan bazı maddeler astım riskini artırabilmektedir. Astım tanısı genellikle semptomların ve solunum testlerinin birleşimine dayanır. Göğüs hastalıkları uzmanları hastanın tıbbi geçmişini ve semptomlarını değerlendirir ve fizik muayene ve akciğer fonksiyon testleri (spirometri gibi) yapabilir. “Alerji testi aynı zamanda spesifik astım tetikleyicilerinin belirlenmesine de yardımcı olabilir” dedi.

“Astım tedavisinde tetikleyicilerden kaçınılmalıdır”

Tedavi yöntemlerine değinen Prof. Dr. Köksal, şunları söyledi: “Astım tedavisi genel olarak iki ana kategoride gerçekleştiriliyor. Semptomları kontrol altında tutmak için önleyici tedavi ve bronkodilatör tedavisi. Önleyici (antiinflamatuar) tedavi genellikle astım semptomlarının kontrolüne yardımcı olmak için düzenli olarak alınan inhale kortikosteroid ilaçlarını içerir. Bronkodilatör tedavi, semptomların aniden kötüleştiği durumlarda kullanılan bir ilaçtır ve düzenli kullanımı önerilmez. Astım tedavisinde hasta eğitimi, tetikleyicilerden uzak durulması ve göğüs hastalıklarına yönelik düzenli doktor kontrolleri gibi önlemler de tedavinin önemli parçalarıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir