Sınav stresine karşı 10 ipucu – SAĞLIK

2 Haziran'daki LGS sınavına ve 8-9 Haziran'daki YKS sınavına sayılı günler kaldı, süreler kısaldıkça heyecan da artıyor. Ama dikkat et! Sınav stresini yönetmek ve aşırı strese karşı önlem almak başarınızı doğrudan etkiler! Acıbadem Fulya Hastanesi'nden Uzman Psikolog Sena Sivri Sınav stresinin çocuklarda yüksek düzeyde kaygı, konsantre olamama, depresyon, özgüven kaybı, baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluğa yol açabildiğini, performansın sınavda beklenen düzeyin çok altına düşmesine neden olabileceğini belirtiyor. . . Ebeveynlere büyük sorumluluk düştüğünü ve bu hassas dönemde çocuklarına baskıcı davranmadıklarını belirten Sena Sivri, bazı açıklamalarının iyi niyetli de olsa sınav stresini artırıp başarıyı engelleyebileceğinin altını çizerek, şöyle konuştu: “Sınavlar, Çocuklar ve ebeveynler üzerinde önemli psikolojik, fiziksel ve sosyal etkilerin yanı sıra aile ilişkilerinde de ciddi hasarlara neden olabiliyor.” Uzman Psikolog Sena Sivri, sınava birkaç gün kala ailelere çocukların stresini azaltmak için doğru yaklaşım modellerini anlatarak, önerilerde bulundu. çok önemli öneri ve uyarılar.

  • Destekleyici ve anlayışlı olun

Empati ve açık iletişim bugünlerde her zamankinden daha değerli. Çocuğunuzun yaşadığı stresi anlamaya çalışın ve duygularına dikkat edin. Empati yapın ve onlara yalnız olmadıklarını hissettirin. Çocuklarınızla açık ve dürüst bir iletişim kurun. Duygularını ifade etmelerine izin verin. Kendinizi ifade ederken yargılayıcı ve baskıcı tutumlardan kaçının.

  • Gerçekçi ve olumlu olun

Çocuklarınıza çok yüksek beklentiler koymaktan kaçının. Başarı tanımınızı onların beceri ve yeteneklerine göre belirleyin. Çocuklarınızın çabalarını takdir edin ve küçük başarıları bile kutlayın. Olumlu geri bildirim motivasyonu artırır.

  • Sağlıklı bir çalışma ortamı yaratın

Sınırlı zamanı iyi yönetmesine ve düzenli ve rahat bir çalışma alanına sahip olmasına yardımcı olun. Çalışma ve dinlenme zamanlarını dengeli bir şekilde planlayın. Düzenli mola vermenin stresi azaltmalarına yardımcı olacağını unutmayın. Düzenli, rahat, sessiz ve dikkatinizin dağılmadığı bir çalışma alanı yaratın.

  • Fiziksel ve zihinsel sağlığınıza dikkat edin

Bu süreçte yeterli uyku, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite büyük önem taşıyor. Çocuklarınızın yeterince uyuduğundan ve dengeli beslendiğinden emin olun. Fiziksel sağlık aynı zamanda ruh sağlığını da olumlu yönde etkiler. Dersten geri kalma korkusuyla onu fiziksel aktivitelerden uzak durmaya zorlamayın. Fiziksel aktivite ve egzersiz stresi azaltmada önemli bir rol oynadığından, onları kısa süreli de olsa düzenli ve zorlayıcı olmayan bir şekilde egzersiz yapmaya teşvik edin.

  • Aile içinde destekleyici bir atmosfer yaratın

Çocuklarınızın ailece birlikte eğlenceli aktiviteler yaparak rahatlamasını sağlayın. Moral ve motivasyon sağlamak son derece değerli olduğundan her zaman yanında olduğunuzu hissettirin ve motive edici sözler söyleyin.

  • Bunu olağanüstü yapmayın

Uzman psikolog Sena Sivri, şunları söyledi: “Sınava hazırlık süreçlerinde OHAL ilan edilerek tüm birey ve aile düzeninin değiştirilmesi ilave bir kriz ortamı yaratıyor. “Evet bu sefer çok önemli ama bunu ailenin normalliğine entegre etmek çok daha sağlıklı sonuçlara yol açacaktır” diyor.

  • Stresinizi de yönetin

Bir ebeveyn olarak stresinizi yönetme konusunda dikkatli olun. Ne kadar sakin ve dengeli olursanız çocuğunuza o kadar iyi örnek olursunuz. Kendinize zaman ayırdığınızdan ve sağlığınıza dikkat ettiğinizden emin olun. Sağlığınıza öncelik vermek, çocuğunuz için daha sağlıklı çözümler bulmanızı ve desteklemenizi sağlayacaktır.

  • İhtiyaç halinde profesyonel destek alın

Gerekirse bir psikologdan ya da rehberlik danışmanından profesyonel destek alın. Bu, çocuklarınızın stresle başa çıkmasına yardımcı olabilir. Okulun rehberlik hizmetlerinden ve stres yönetimi programlarından yararlanın.

  • Sınav sonrası dönemi planlayın

Sınavdan sonraki zamanı, sonucu ne olursa olsun çocuğunuzun dinlenmesine ve eğlenmesine izin verecek şekilde planlayın. Bu projeleri ailecek, çocuğunuzun fikirlerine danışarak yapın.

  • Sınavdan önceki son güne dikkat!

Deneyimli psikolog Sena Sivri, “Sınav öncesi son günü çocuğunuzun dinlenmesine, rahatlamasına ve zihninin rahatlamasına ayırın. Duygu ve düşüncelerini dinleyin ve destek olun. “Stres nedeniyle sağlıksız abur cuburlara yönelmediğinizden emin olun, dışarıdan gelen veya daha önce tatmadığınız yiyecekleri tüketmeyin, yeterince kaliteli uyuyun ve nefes egzersizleri yapın” diyor. Sena Sivri son gün cep telefonu ve tablet kullanımına ilişkin de şu mesajı veriyor: “Cep telefonu ve tabletlerle mümkün olduğunca az vakit geçirmek onların dikkatlerinin dağılmasını engellemeli, konuşmalardan ve haberlerden uzak durmalarını sağlamalı.” kendilerini son anda etkileyeceğini söyledi.”Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir