Köftenin Besin Değeri: Köfte Kaç Kalori?

genişletmek

Porsiyon açısından bakıldığında 100 gram köfte 196,9 kcal sağlar. Sağlıklı ve lezzetli bir besin olmasının yanı sıra elbette tüketim dengesine de dikkat etmek gerekiyor. Çünkü aynı zamanda yağlı bir yiyecek türü olarak da öne çıkıyor.

Köftenin Besin Değeri: Köfte Kaç Kalori?

Köfte hem tabakta porsiyon olarak hem de ekmek arasında tüketilen en lezzetli besinler arasında yer alıyor. Birçok farklı malzemenin karışımı ile farklı boyut ve şekillerde hazırlanabilmektedir. Ayrıca hem kırmızı hem de beyaz etlerden elde edilir. Bu nedenle kızartma, fırınlama, tavada kızartma, kaynatma veya buharda pişirme gibi birçok yolla hazırlanabilir.

Bu bakımdan 100 grama kıyasla 196,9 kcal sağladığı söylenebilir. Bu nedenle köfteleri tüketirken bu miktara göre program eklemek önemlidir.

Köftenin besin değerleri

Köfte çok lezzetli ve popüler bir besin kaynağı olmasının yanı sıra besin değeri nedeniyle pek çok vitamin ve minerali de bünyesinde barındırıyor. Çünkü her ne kadar et içeriyor olsa da birçok malzemeyi de bünyesinde barındırıyor. Bu bağlamda 100 gram köftenin besin değerleri şu şekilde ifade edilebilir;

– 196,9 kcal
– Toplam yağ 9 gram
– Doymuş yağ 1,4 gram
– Sodyum 550 mg
– Potasyum 180 mg
– Karbonhidratlar 8 gram
– Diyet lifi 4,6 gram
– Şeker 1,3 gram
– Protein 21 Gram
– Demir 2,2 mg
-B6 0.2mg
– Magnezyum 18 mg
– Kalsiyum 25 mg

Yukarıdaki besin değerleri ile köfte en sağlıklı ve en lezzetli yiyecekler arasında yer almaktadır.

Köftenin faydaları nelerdir?

Köfte, özellikle protein açısından zengin olması nedeniyle besleyici bir besindir. Aynı zamanda düşük kalorili ve karbonhidrat değeri nedeniyle de önemli bir yer tuttuğu söylenebilir. Diyet veya kilo kontrolü sırasında köfte yüksek protein içeriği elde etmek için ideal besinler arasında yer alır. Çünkü köfte yeterli miktarda ve belli porsiyonlarda tüketildiğinde şişmanlatmayan bir besindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir