Karayalçın: “Erdoğan ile Özel'in görüşmesini doğru buluyorum” – Son Dakika Siyasi Haberler

Murat Karayalçın, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun son sözlerine ilişkin bir açıklama yaptı: “Sarayla pazarlık yapmak değil, mücadele etmek lazım.” Erdoğan ile Özel arasındaki görüşmeyi savunan Karayalçın, X (Twitter) hesabından şu mesajı paylaştı:

“Bence doğru”

“CHP Genel Başkanı Sayın Sayın'ın Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Neden; CHP'li belediyelerin borçları AKP'li belediyelerden görevi devralan CHP'li belediye başkanları birçok yerde büyük borçlarla karşı karşıya kaldı. Bu borçların önemli bir kısmını Devlete, SGK'ya olan borçlar ve Maliye Bakanlığına olan vergi borçları oluşturmaktadır. Hükümet bu borçları ek bir kaynak kredisi olarak gördü ve ödemeyenlere baskı yapmadı. Ancak artık bu parayı hızla toplamak isteyebilirler.

“Kojenerasyon belediyelerini sıkıştırmak isteyebilirler”

Kojenerasyon belediyelerine baskı yapmak isteyebilirler. Kamuya hizmette bu konunun tartışılmasının siyasetin dışında tutulması arzu edilebilir. Bizim paraya değil, Hazine garantisine ihtiyacımız var: Çoğu belediye kojenerasyon projesinin finansman sorunu yok. Bunlar adil ve uygun projeler olduğu için dünyanın birçok yerinde uygun şartlarda kredi bulmak mümkün. Ama bunun için merkezi otoritenin yani Hazine'nin garanti vermesi gerekiyor.

“PARTİLER ÜSTESİNDE ORTAK DEVLET ZİHNİ İNŞA EDİLEBİLİR”

Bu nedenle gerekçeli talep sunulmaktadır. Kentsel dönüşüm için iş birliği şart: Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'de deprem bekleyen birçok il var. Bu durumda merkezi yönetim ile yerel yönetimin karar alma ve uygulama noktasında birlikte çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. İnsan hayatının söz konusu olduğu durumlarda taraflar arasında hiçbir ayrım yapılmaz. Bu durum önceliklidir. Anayasal durum-süreci nedeni: Anayasanın hazırlanma süreci önemlidir. Bu konuda toplumun daha geniş kesimlerinin birbirini dinleyerek, görüşlerini alarak bir süreç ilerletilebilir. Anayasa Mahkemesi'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin saygı duyulmayan kararları var. Hak kaybı ortadadır. “Burada partilerin ötesinde ortak bir devlet aklı inşa edebilirsiniz.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir