Erbakan'dan Erdoğan'a: Amerika'nın “genişletilmiş Büyük Ortadoğu” projesindeki yerlerinizi bırakın

YRP Başkanı Erbakan, “Bu, 35 bin masum insanın katledilmesinden sonra alınan son derece geç bir karardır” dedi.

REKLAM

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, İsrail'e getirilen ihracat kısıtlamalarının gecikmiş ve yetersiz olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı “genişletilmiş Büyük Ortadoğu” projesindeki görevinden istifa etmeye çağırdı.

Ticaret Bakanlığı, Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle İsrail'e yönelik bazı ticaret kısıtlama kararları aldı. Ancak Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, açıklanan yaptırımların yetersiz olduğunu söyledi.

Erbakan, Erdoğan'a da seslenerek, ABD'nin “Büyük Ortadoğu” projesi kapsamında önerdiği “Demokrasi Yardımı İçin Diyalog” eşbaşkanlığı görevinden istifa etmesini istedi.

Fatih Erbakan, sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gazze'de 7 Ekim 2023'ten bu yana yaşanan soykırım karşısında, başta benzin ve jet yakıtı olmak üzere Türkiye'den İsrail'e gönderilen 50 ürüne getirilen kısıtlama, çocuklarla yapılan ticaretin boyutunu yansıtıyor. Siyonist rejim ve olayın ciddiyeti.” açıkça ortaya koydu.

Aziz milletimizin bu konudaki hassasiyetinde ne kadar haklı olduğunu gördük.

Özellikle Gazze katliamlarında kullanılan “benzin ve uçak yakıtının” Türkiye'den gönderildiği göz önüne alındığında bu tam bir felaket.

Öte yandan bu karar 35 bin masum insanın katledilmesinden sonra alınmış olup son derece geç bir karardır.

Hükümet sadece bu 54 maddeyle yetinmiyor, İsrail'e diğer tüm ticaret alanlarında da kısıtlamalar getiriyor, İsrail'i füze saldırılarından korumak amacıyla kurulan Malatya Kürecik radar üssünün kapatılması ve İncirlik Üssü üzerinden İsrail'e olası saldırılar da uyguluyor: Silah ve mühimmat sevkiyatının durdurulması için acilen önleyici tedbirlerin alınması gerekiyor.

Ayrıca hava sahamızda, karayollarımızda ve denizlerimizde İsrail ile ticaret engellenmeli, diğer ülkelerin Türkiye üzerinden İsrail'e sevkiyat yapmasına karşı gerekli tedbirler alınmalıdır.

İsrail'e karşı kapsamlı önleyici tedbirlerin alınmasını sağlamak için Türkiye'nin öncülüğünde D-8 ülkeleriyle acil olağanüstü toplantı yapılmalıdır.

Tüm bunlara ek olarak Cumhurbaşkanı, “Demokrasi Yardım Diyalogu”nun eşbaşkanlığını ve ABD'nin “genişletilmiş Büyük Ortadoğu” bağlamında önerdiği “ılımlı İslam” kavramının sözcülüğünü üstlendi. projesi, Haziran 2004'te ABD'nin Georgia eyaletinde düzenlenen G8 zirvesinde yer almıştı. “Erdoğan'ın bu görevleri bir an önce geri getirmesi milletimizin temennisidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir