Çocukları obeziteden korumak için 17 ipucu – SAĞLIK

Günümüzde obezite, çocuklarda bir zamanlar yetişkinlerin sorunu sayılan diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Çocuklukta obezite aynı zamanda düşük benlik saygısına ve depresyona da yol açabilir. Çocukları obeziteden korumanın en iyi stratejilerinden biri tüm ailenin yeme ve egzersiz alışkanlığını iyileştirmektir. Çocuklukta obeziteyi tedavi etmek ve önlemek, çocuğunuzun sağlığının şimdi ve gelecekte korunmasına yardımcı olur. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dr. Eser Akkuş, çocuklarda obezite konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.Obezite çocukları toplumdan izole edebilirÇocuklarda obezite birçok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkabilmektedir. Bunlar, bebek doğmadan önce annenin yaşadığı sorunlardan, aile içi çatışmalara kadar çok çeşitli durumlarda görülebilmektedir. Araştırmalar, obez çocukların görünüş olarak arkadaşları tarafından kabul edilmekte daha fazla zorlandıklarını, aileleriyle daha fazla tartıştıklarını, sosyal aktivitelerle ilgilenmediklerini ya da arkadaş edinmekten korktuklarını ve bu nedenle psikolojik düzeyde olumsuz etkilendiklerini gösteriyor.Obezite çocuğun değil ailenin sorunu! Çocukların büyüme ve gelişme süreci devam ettiğinden çocuklara zayıflama diyetleri önerilmemektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme ve yeterli egzersiz programına yönelik davranış değişikliklerine yönlendirerek kilo kaybı sağlanmalıdır. Bu yöntemle çocuklar tedavi sırasında kilo stresine maruz kalmadan, sağlıklı yaşıtları gibi normal büyüme ve gelişmeyi sağlayabilmektedir. Üstelik; Obezitenin önlenmesi ve tedavi edilmesi sürecinde ebeveynlerin tutumu da oldukça önemlidir. Böyle bir durumda çocuklar kendilerini dışlanmış hissederler. Daha sonra çocuğun sorunun sadece kendisi için kötü bir sorun olmadığını anlamasına yardımcı olun; Onu cesaretlendirmeye çalışmak, ailesinin onun için çaba harcadığını düşünmesini sağlamak gerekir. Çocuklarda obezitenin önlenmesinde ailelerin görevleri şunlardır:

 1. Asla “şişman bebek sağlıklıdır, ileride rengi solar” diye düşünmeyin.
 2. Çocuğunuzu tek başına diyete sokmayın. Sağlıklı, dengeli beslenme alışkanlıkları geliştirmek için mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alın.
 3. Günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmalarına olanak sağlayacak bir ortam yaratın.
 4. Çocuğunuzdan okuldaki spor etkinliklerine katılmasını isteyin.
 5. Birlikteyken basit yürüyüşler yapın, araba yerine yürüyerek ulaşılabilecek yerlere ulaşmaya çalışın.
 6. Televizyon ve bilgisayar karşısında saatlerce vakit geçirmelerini engellemek için fiziksel aktivite içeren aktiviteler oluşturmaya, gerektiğinde onlara eşlik etmeye özen gösterin.
 7. Çocuğunuzdan yemek hazırlamanıza yardım etmesini isteyin.
 8. Yemek zamanlarını düzenleyin ve masada birlikte oturun.
 9. Çocuğunuza yavaş yeme alışkanlığını öğretin.
 10. Çocuğunuzu içme suyuna alıştırın
 11. Çocuğunuzun tek tip beslenmesinden kaçının ve tabağında çeşitlilik sağlayın.
 12. Büyük porsiyonları azaltın ve ideal porsiyon boyutlarına alışın.
 13. Sevmediği bir yemeği reddederse ısrar etmeyin, iki gün sonra o yemeği tekrar verin ve düzenli aralıklarla tüketmesine izin verin.
 14. Sevmediğiniz bir yemeği çocuğunuzun yemesini beklemeyin.
 15. Fast food, şeker, bisküvi, çikolata gibi yiyecekleri tamamen yasaklamayın çünkü yasaklar onları daha çekici hale getirecektir, o yüzden zaman zaman dengeli bir şekilde tüketmelerine izin verin.
 16. Çocuklarınızı ödüllendirirken pasta, tatlı, çikolata ve şeker yerine meyveyi tercih edin.
 17. Çocuğunuz için paketlenmiş bir öğle yemeği hazırlayın ve meyveli, sütlü veya peynirli sandviçler gibi düşük kalorili, az yağlı yiyecekleri seçin.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir