Ukrayna ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Ukrayna, cephe hattından yaklaşık 600 kilometre uzaktaki Rus hava üssünde üslenen Su-57 savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı. Su-57, Rusya'nın en gelişmiş savaş uçağıdır.

REKLAM

Ukraynalı yetkililer Pazar günü yaptıkları açıklamada, Rus Su-57 savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı.

Açıklama, ABD ve Almanya'nın yakın zamanda Kiev'e, kendileri tarafından sağlanan uzun menzilli silahlarla Rusya topraklarındaki bazı hedefleri vurmasına izin vermesinin ardından geldi. ABD Başkanı Joe Biden'ın Amerikan silahlarının Ukrayna'nın ikinci büyük şehri Kharkiv'i savunmak gibi sınırlı amaçlarla kullanılmasına izin veren talimatı uyarınca Ukrayna, Rusya'nın iç bölgelerine saldırı düzenlemek için ABD silahlarını kullandı.

Eğer iddia doğruysa bu, Ukrayna'nın Moskova'nın en gelişmiş askeri uçağı olan Su-57 savaş uçağına karşı gerçekleştirdiği ilk başarılı saldırı olacak.

Kiev'in ana askeri istihbarat teşkilatı tarafından çekilen uydu fotoğraflarından birinde park halindeki uçağın etrafındaki beton şeritte siyah is ve küçük kraterler görülüyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Müdürlüğü'ne göre saldırı Cumartesi günü Rusya'nın güneyindeki ön cepheden yaklaşık 589 kilometre (366 mil) uzaklıktaki Akhtubinsk üssünde gerçekleşti.

Ukrayna'nın çift motorlu hayalet savaş uçağı Su-57'yi düşürmek için hangi mühimmatı kullandığı henüz belli değil. Ancak Rus üssünün Ukrayna'ya uzaklığı, uçağın Ukrayna insansız hava araçları tarafından vurulduğu ihtimalini güçlendiriyor.

Ukrayna Haber Ajansı, gizli füzeleri yüzlerce kilometre uzağa taşıyabilen uçağın, Moskova'nın cephaneliğindeki “en gelişmiş birkaç uçak” arasında yer aldığını söyledi. Rus haber ajanslarına göre, Rus ordusu geçen yıl “10'dan fazla” yeni Su-57 satın aldı ve 2028 yılına kadar 76 Su-57'nin daha üretilmesi bekleniyor.

Suçlamalara Moskova'dan henüz bir yanıt gelmedi.

Rusya Savunma Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerinin Akhtubinsk uçak pistine ev sahipliği yapan Astrahan bölgesinde üç Ukrayna insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

Rusya'nın Şubat 2022'de başlattığı geniş çaplı işgalden bu yana Kiev, yerli insansız hava aracı üretimini artırdı ve bunları, Ukrayna sınırının 1000 kilometre kuzeyinde, St. Petersburg yakınlarındaki bir gaz terminali de dahil olmak üzere önemli hedeflere saldırmak için kullandı.

Rus yetkililere göre Ukrayna güçleri Rusya'nın güney sınır bölgelerine drone saldırılarını sürdürdü.

Vali Vyacheslav Gladkov, Cumartesi günü Belgorod eyaletine çarpan üç insansız hava aracının bir elektrik hattına zarar verdiğini ve camları patlattığını ancak herhangi bir can kaybına yol açmadığını söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı, yakınlardaki Bryansk bölgesi üzerinde bir İHA'nın daha düşürüldüğünü duyurdu.

Bölge yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Rus güçlerinin Cumartesi günü ve gece boyunca Ukrayna'nın ön cephe vilayetlerinde düzenlediği saldırılarda en az üç sivil öldü, en az dokuz kişi de yaralandı.

Vali Oleh Syniehubov, hava saldırısında Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Kharkiv bölgesindeki yerel okula, belediye binasına ve bir dükkana zarar verdiğini, ancak saldırılarda bir kişinin öldüğünü, iki kişinin de yaralandığını söyledi.

Rusya'nın Kharkiv'de haftalarca süren paniğe ve sivillerin tahliyesine neden olan saldırısının ardından Ukrayna birlikleri, Rus işgal güçlerini geri püskürtmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir