Tether CEO'su Bitcoin'i övüyor ve memecoin'leri gömüyor

Tether CEO'su Paolo Ardoino'ya göre Bitcoin, 14.000'den fazla farklı kripto para birimi arasında benzersizdir çünkü BTC, merkezi olmayan tek kripto para birimidir.

Ardoino, 13 Haziran'da Prag'da Bitcoin'e özel olarak düzenlenen BTC konferansında Cointelegraph ile yaptığı röportajda Bitcoin'in (BTC) merkezi olmayan tek para birimi olduğunu belirtti.

Tether CEO'su, “Bitcoin, yalnızca matematik tarafından yönetilen ve temelde değişmez bir para biriminin tek örneğidir” dedi. Ardoino, Bitcoin'e ek olarak bazı kripto para birimlerinin biraz daha merkezi, bazılarının ise biraz daha az merkezi olduğuna inanıyor.

“Diğer para birimlerinde, her ay çok sayıda geliştiricinin geldiğini görüyorsunuz. Yazılımın yeni bir versiyonunu çıkarıyorlar, para politikasını değiştiriyorlar, enflasyonist, deflasyonist, bir şeyleri değiştirmeye devam ediyorlar.”

Bitcoin kesinlik demektir

Öte yandan, Bitcoin'de her zaman 21 milyon BTC olacak ve 21 milyon Bitcoin'in tamamı çıkarılıncaya kadar her dört yılda bir yarılanma yaşanacak. Ardoino dedi ki:

“Bitcoin kesinlik demektir, sonsuza kadar tik tak eden bir saat gibidir.” […] “Durdurulamaz ürünlerden veya merkezi olmayan kavramından bahsettiğimizde, çünkü herkes 'merkezi olmayan' terimini kullanıyor, sadece Bitcoin var.”

Röportajda Ardoino, Bitcoin'in özel ademi merkeziyetçilik düzeyi hakkındaki görüşünün “tartışmalı olabileceğini” kabul etti. CEO ayrıca Tether'in Bitcoin'den farklı olarak merkezi olduğunu açıkça belirttiğini söyledi.

Kaynak: Tether

Ek olarak Ardoino, rekor kıran memecoin endüstrisi, memlerden ilham alan kripto para birimleri veya İnternet trendleri hakkındaki şüphelerini dile getirdi. Ardoino, “Mem'leri seviyorum ama memcoin'leri sevmiyorum” dedi ve Bitcoin ile memcoin'lerin “yelpazenin tamamen zıt taraflarında” olduğunu ekledi.

Merkezi olmayan finansa veya DeFi'ye adanmış bütün bir kripto para birimi endüstrisi olduğundan, Ardoino ve Bitcoin'in kripto para piyasasındaki diğer varlıklarla karşılaştırıldığında merkezi olmayan olduğu iddia edilebilir.

Öncelikle ademi merkeziyetçilik nedir?

Kripto para endüstrisinde merkezi olmayanlaşma, kontrolün ve karar vermenin merkezi bir varlıktan dağıtılmış bir ağa taşınması anlamına gelir. DeFi sektörü finansal merkeziyetsizlik konusunda büyük vaatlerde bulunsa da Jan3 CEO'su Samson Mow gibi sektördeki bazı kişiler DeFi'nin Bitcoin ile rekabet edemeyeceğine inanıyor.

Ardoino'nun Bitcoin'in merkezi olmayan doğası hakkındaki sözleri, eski MicroStrategy CEO'su Michael Saylor, Blockstream kurucu ortağı Adam Back, Bitcoin yazarı Jimmy Song ve diğerleri gibi sektörün önde gelen isimleriyle birlikte konuştuğu BTC Prag 2024'ün lansmanı sırasında geldi. Birçok sektör etkinliğinin aksine, BTC Prag yalnızca Bitcoin'e adanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir