Pompei'de kadın figürleriyle süslenmiş gizemli mavi bir oda keşfedildi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Pompeii antik kentinde devam eden kazılarda kadın figürleriyle süslenmiş gizemli mavi bir oda ortaya çıkarıldı. Uzmanlar, 8 metrekarelik odanın bir tapınak ya da ritüellere ve kutsal nesnelerin korunmasına adanmış bir alan olabileceğini düşünüyor.

REKLAM

İtalya'nın Pompeii kentinde devam eden kazılar sırasında heyecan verici bir keşif daha yapıldı. Arkeologlar bölgede son derece nadir görülen yeni bir mavi odayı ortaya çıkardılar.

Uzmanlar, mavi duvarların dört mevsimi temsil eden kadın figürleri ile tarım ve hayvancılığın alegorik temsilleriyle süslendiğine inanıyor.

Odada, yenileme çalışmalarında kullanılacak hazır inşaat malzemelerinin yanı sıra, arkeologlara göre sıva ve harç karışımlarına eklenmiş istiridye kabukları da bulundu.

Son keşif, 13 binden fazla odanın yer aldığı geniş bir alanın güvenliğini sağlamaya yönelik daha büyük bir projenin parçası olmakla birlikte, bölgede 15 amfora, 2 sürahi ve 2 kandilden oluşan bronz servis de bulundu.

Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano yaptığı açıklamada, “Pompeii gerçekten bizi şaşırtmaya ve şaşırtmaya devam eden bir hazine sandığı, çünkü her kazışımızda güzel ve önemli bir şey buluyoruz.”

Bu yılın başlarında arkeologlar, Truva Savaşı'ndan ilham alan mitolojik sahneleri tasvir eden fresklerin bulunduğu dikkat çekici bir alan keşfettiler. banket salonu ortaya çıkarmıştı. Bu, güney İtalya arkeolojik sahasında şimdiye kadar yapılmış en şaşırtıcı keşiflerden biri olarak tanımlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir