Parkinson hastaları egzersizlerini ASFİM'de yapıyor – SAĞLIK

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Antalya Spor ve Fitness Merkezleri (ASFİM), Parkinson hastalarına yönelik egzersiz dersleri veriyor. Dengeyi, duruşu, refleksleri ve kas gücünü geliştirmek için top ve elastik egzersizler dahil olmak üzere birçok spor aktivitesi uygulayan Parkinson hastalarının yaşam kalitesini artırır.

Antalya halkını spor yapmaya teşvik etmek ve ücretsiz spor imkanı sağlamak amacıyla kurulan Antalya Spor ve Fitness Merkezleri (ASFİM), Parkinson hastalarına yardımcı olmak için ücretsiz egzersiz dersleri veriyor. Çok sayıda Parkinson hastasının katıldığı kurs sayesinde hastalar, birbirlerinden ve eğitmenlerden aldıkları destek sayesinde kendileri için büyük önem taşıyan egzersizleri yapma fırsatı buluyor.

MORAL ARTTILAR

Kursta profesyonel eğitmenler tarafından dengeyi, duruşu, refleksleri ve kas gücünü artırmaya yönelik top ve elastik egzersizler dahil çok sayıda farklı spor hareketi yapılıyor. Bu sayede Parkinson hastalarını hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha iyi bir seviyeye getirmeyi hedefliyoruz. Kurslar sayesinde hastalar, kurdukları dostluklar ve yaşadıkları fiziksel gelişim sayesinde moral kazanıyor. ASFİM Atatürk Merkezi'nde 2 ay süren Parkinson hastalığı egzersiz kursları haftada 3 gün, 1'er saatlik dersler halinde yapılıyor. Kursa devam etmek isteyen hastalar bir sonraki kurs döneminde yeniden kayıt yaptırabilirler.

YAŞAM KALİTESİ ARTIŞI

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASFİM'de Parkinson hastalarına yönelik egzersiz eğitmeni Yeliz Durak, Parkinson hastalığının nörolojik bir hastalık olduğunu ve egzersizlerin hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak açısından önemli olduğunu söyledi. Durak, şöyle konuştu: “Büyükşehir belediyesi olarak kurs merkezlerimizde sunduğumuz tatbikatlarla bu hastalık nedeniyle sıkıntı yaşayan vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu egzersizler vatandaşlarımızın yaşam kalitelerinin artmasına yardımcı oluyor. Hastalardan ve yakınlarından çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu hamleleri yapmanın büyük faydalar sağladığını ve geleceğe umutla baktıklarını söylüyorlar. Bu bizi çok mutlu ediyor dedi.

BAŞKANA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Kursiyer Hüseyin Baloğlu, kızının yönlendirmesiyle ASFİM'e kaydolduğunu belirterek, şunları söyledi: “Egzersizlerden çok faydalandım ve gelişmeye devam edeceğim. “Bize bu güzel hizmeti sağladığı için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'e de teşekkür ediyorum” dedi.

“BURADA İYİ HİSSEDİYORSUNUZ”

Hasta yakını Günay Sarıca, eşinin Parkinson hastası olduğunu ve evde yapamadığı hareketleri kendisinin de yapabildiğini söyledi. Sarıca, “Artık daha hızlı hareket edebiliyor, konuşması da hızlanıyor. Uzun zamandır bu kursa geliyoruz. Burada sosyalleşme fırsatı da bulduk. Diğer stajyerlerle sosyalleşip birbirimizin sorunlarını paylaşıyoruz. Dışarıda da buluşuyoruz. Buraya gelmek eşime ve bana iyi hissettiriyor” dedi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir