NATO'dan Ukrayna açıklaması: Güç konuşlandırma niyetimiz yok – Son Dakika Dünya Haberleri

Roma'da İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile bir araya gelen Stoltenberg, bu görüşmenin ardından değerlendirmelerini İtalyan ajansı ANSA'ya aktardı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından büyütüldü “Ukrayna'ya NATO askeri konuşlandırılması” Stoltenberg, fikri sorulduğunda şunları söyledi: “NATO'nun Ukrayna'ya kuvvet konuşlandırma gibi bir niyeti yok. Geçen hafta Ukrayna'yı ziyaret ettiğimde Ukraynalılar Ukrayna'da NATO askeri talebinde bulunmadı, ancak daha fazla destek istedi.” Dedi.

Stoltenberg, “Korkarım şu anda Rusya ile anlamlı bir diyalog kurmanın çok zor olduğunu düşünüyoruz. Başka bir ülkeye saldırmayı bıraktıklarını görmek istiyoruz ve Ukrayna'da barışçıl bir çözüme ihtiyacımız var.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'daki savaşı “zafere inanıyorum” Stoltenberg, bu nedenle Rusya'nın barış görüşmelerine katılma konusunda “şimdiye kadar herhangi bir istekliliğini görmediğimizi” de belirtti. “Onu müzakereye ikna etmenin tek yolu ona savaş alanında kazanamayacağını göstermektir. Bunu başarmanın tek yolu Ukrayna'ya askeri destek sağlamaktır.” dedi.

Stoltenberg, dünyanın tehlikeli bir dönemden geçtiğini, dolayısıyla NATO'nun birlik içinde kalmasının önemli olduğunu vurguladı.

NATO Genel Sekreteri ayrıca İtalya'ya Ukrayna'ya Samp/T hava savunma sistemi sağladığı için teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir