Murat Kurum bunu nasıl açıklıyor? Hatta TOKİ'den daha ucuza almış! – Son dakika siyasi haberler

AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Kurum'un İstanbul Kağıthane'de eşi adına bulunan 22 milyon liralık dairesi tartışmalara yol açtı. Kurumun bu bölüme 14 milyon lira borcu olduğu ortaya çıktı. Söz konusu dairenin bulunduğu site, TOKİ ve Kurumun yönetici olduğu dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan aldığı destek sayesinde dikkat çekti.

Kurumun mirasına ilişkin bir ayrıntı daha dikkat çekti. Kurum, açıkladığı mal varlığında, eşi Şengül Kurum adına 2020 yılının Ağustos ayında Ankara'nın Altındağ semtinde 180 bin liraya ev satın aldığını belirtti. Söz konusu tarihte hem Türkiye'de hem de Ankara'da ev fiyatları 180 bin lirayı aştı.

TOKİ EVLERİ DAHA PAHALI

Cumhuriyet, Durumu netleştirmek için, bir zamanlar Kurumun yönetiminde olan TOKİ'nin 2020 yılında tamamladığı projeler hakkında araştırma yapmak istedi. Ancak Ankara İlçesi – Altındağ'da hayata geçirilen projelere TOKİ'nin resmi sayfasında erişim bulamadı. . Oradaki satışlar engellendi veya kaldırıldı.

Ancak 2018 yılında aynı mahallede satışa açık bir ilan bulduk. İlan metninde 2018 yılında satışa sunulan 3 yatak odası ve bir salondan oluşan evin fiyatı 226 bin 552 lira 21 kuruş olarak belirlendi.

Ucuz konut satışıyla öne çıkan TOKİ'nin 2018 yılında aynı ilçede 226 bin liraya ev satması ve TOKİ'nin bağlı olduğu bakanlığın başında bulunan Murat Kurum'un konut satın aldığını iddia etmesi elbette tutarsız. 2 yıl sonra yani 2020'de 180 bin liraya daire. Kısacası Murat Kurum 2020'de ya enflasyona rağmen TOKİ'nin 2 yıl önceki satışlarından daha düşük fiyata daire aldı ya da satın aldığı dairenin değerini küçümsedi .

İşte Murat Kurum'un açıkladığı mal varlıkları:

İşte 2 yıl önceki TOKİ satış duyurusu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir