Milli Savunma Bakanlığı çizgiyi çekti: Suriye'de sözde seçimler tamamen iptal edilmeli!

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) savunma sahasında artan baskıyla her türlü tehdide ve tehlikeye karşı mücadelesini sürdürdüğünü ve Tehditleri kaynağında ortadan kaldırmayı amaçlayan bir güvenlik stratejisi.

BİR HAFTADA 59 TERÖRİST NUTRALİZE EDİLDİ

Aktürk, bu kapsamda son bir haftada 59 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 1 Ocak'tan bugüne etkisiz hale getirilen terörist sayısının 521'i Kuzey Irak'ta, 630'u Kuzey Suriye'de olmak üzere 1.151'e ulaştığını belirtti.

Aktürk ayrıca, bu hafta Kuzey Irak'taki sığınma alanlarından kaçan PKK'lı bir teröristin Habur sınır karakolunda teslim olduğunu bildirdi.

Sınırların sürekli olarak karmaşık ve katmanlı bir güvenlik sistemiyle korunduğunun altını çizen Aktürk, “Geçen hafta sınırlarımızı yasa dışı geçmeye çalışan 344 kişi yakalandı. 1 Ocak'tan itibaren 1.343 kişinin yasa dışı yollarla sınırlarımızı geçmesi engellendi”. “Çalışırken yakalananların sayısı 5 bin 5'e yükseldi, sınırı geçmesi engellenenlerin sayısı ise 58 bin 292'ye ulaştı.” dedi.

PERSONEL BAŞKANI GÜRAK YUNAN NUMARASI İLE GÖRÜŞECEK

Tuğamiral Aktürk, Balkan ülkeleri 17. Genelkurmay Başkanları Toplantısı genel kurulunda, Türkiye ile Yunanistan arasında güven artırıcı tedbirler kapsamında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak'ın Yunan mevkidaşı ile ikili görüşme gerçekleştireceğini söyledi. Arnavutluk'ta Milli Savunma Üniversitesi'nden bir heyet de hazır bulundu. 6- 9 Haziran'da Yunanistan Milli Savunma Üniversitesi'ni ziyaret edeceğini belirtti.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırılarla 37 bin masum Filistinlinin ölümüne neden olduğunu belirten Aktürk, şöyle konuştu: “İsrail, yaşam hakkı elinden alınan Filistin halkını hem insan haklarıyla hem de açlıktan ölmeye ve topraklarını terk etmeye zorluyor. ve uluslararası hukukla.” “Bu trajik trajediyi hafife almamak gerekir. Filistin'in bir devlet olarak tanınması ve uluslararası toplumun desteğiyle bölgesel istikrar ve kalıcı barış için söz sahibi olması şarttır. Ateşkes görüşmelerinin sonuç vermemesidir. zaman kazanmak için söylem olarak kalmaya devam edin.” dedi.

EĞİTİM, TATBİKAT VE AKTİVİTELER

Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin her yıl sayısı ve kapsamı artan tatbikatlarla karada, denizde ve havada etkinlik ve caydırıcılığını daha da güçlendirdiğini anlattı.

Bu kapsamda Aktürk, Kafkas Kartalı tatbikatlarının Azerbaycan'da gerçekleştirildiğini, Polonya'da Koalisyon Güçlerinin Birlikte Çalışabilirliği, Ramstein'ın mirası, Romanya'da devam eden ilgi, Volkan'ın Eskişehir'de, Almanya'da NATO Kaplan Toplantısı ve NATO'nun faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Baltık Denizi'ndeki Baltops tatbikatları:

Turgutreis-9 tatbikatı, 10 ve 11 Haziran tarihlerinde Doğu Akdeniz'de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hava sahasında, karasularında ve karada, Caner Türkiye Tatbikatının arama kurtarma bölgesi içindeki uluslararası sularda gerçekleştirildi. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz, Sahil Güvenlik Komutanlığımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti unsurları, kurum ve sivil kuruluşlarımızın katılacağı “Gönyeli-2024 Arama Kurtarma Daveti” ile “Anadolu Karakulak” tatbikatı gerçekleştirilecek. Batı Karadeniz, Avrasya Ortaklığı MCM sualtı tatbikatına katılmayı planlıyor.

Tuğamiral Aktürk, Japonya seferine devam eden TCG korvet KINALIADA'nın, Tayland'ın ardından 30 Mayıs-1 Haziran tarihleri ​​arasında Çin, 4-6 Haziran tarihleri ​​arasında da Kore Cumhuriyeti limanlarını ziyaret ettiğini ve bir sonraki limana sefere başlayacağını söyledi. Japonya bugün bunu yaptı.

TCG korvet KINALIADA'nın 8-11 Haziran tarihleri ​​arasında Japonya'nın Kuşimoto limanını ziyaret edeceğini belirten Aktürk, şöyle konuştu: “Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya'ya yolculuğunun 134. yıl dönümü dolayısıyla 10 Haziran'da Kuşimoto'da tören düzenlenecek.” dedi.

SAVUNMA SANAYİİ

Tuğamiral Aktürk, yerli, milli ve savunma sanayi ürünleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkinliğini ve caydırıcılığını artırmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Aktürk, bu kapsamda, çeşitli adetlerde “OMTAS kuleli tanksavar zırhlı aracı”, “DROPS tekerlekli konteyner aracı” ve “BAZNA mini mühimmat drone”un Kuvvet Komutanlığı kara birimleri tarafından muayene ve kabul faaliyetlerinin tamamlandığını belirtti.

Personel, asker ve öğrenci alım çalışmalarının planlandığı gibi devam ettiğini belirten Aktürk, 25 bin uzman çavuş alımı kapsamında 3 Haziran'da başlatılan “Kara Kuvvetleri Komutanlığı İhtisas Özel Tedarik 2024” taleplerinin karşılanacağını hatırlattı. 30 Haziran'a kadar devam edeceklerini söyleyen Şanlı, “Ordumuzda görev yapmak isteyen tüm gençleri başvuruya davet ediyoruz” dedi.

KAYSERİ'DE EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Basın toplantısında Milli Savunma Bakanlığı kaynakları gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kayseri'de düşen SF-260D tipi uçağın düşme nedeninin teknik arıza olup olmadığı sorusuna ise kaynaklar şunları söyledi:

“Söz konusu uçak, pilot eğitimlerinde kullandığımız giriş seviyesi temel eğitim uçağıdır. Uçağımız, fabrika düzeyinde rutin olarak sürdürülen bakım faaliyeti sonrasında 4 Haziran 2024 tarihinde 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'ndan deneysel uçuşa çıkmıştır. Kayseri Havacılık Bakım Fabrikası 2. Müdürlüğü'nde Şehitlerimizi kaybettik Her iki pilot albayımız da öğretmen ve tecrübeli pilotlardır. Bir pilot test uçuşlarında uçağı çalıştırırken, diğer pilot da uçağın performans logunu kontrol listesine göre tutmuştur. -260D uçağı saat 10.02'de bilinmeyen bir nedenle düştü. “Suç ekibinin incelemesinin ardından netlik kazanacak.”

KUZEY SURİYE'DE SÖZDE SEÇİMLER YAPMAK İSTEDİLER

PKK/PYD/YPG/SDG terör örgütünün Suriye'nin kuzeyinde düzenlediği sözde seçimlere ilişkin soruları yanıtlayan Bakanlık kaynakları, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız ve Bakanımız konuyla ilgili gerekli uyarıları yaptı. Bunlar öyle. -Böyle bir durumun kabul edilmesi gerekir.” “Konu bu olamaz.” o cevapladı.

ABD'nin satın alacağı F-16 uçağının son durumuna ilişkin sorulara yanıt veren kaynaklar, şunları söyledi: “F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile satın alınacak diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci. Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınan proje, daha önce açıkladığımız program doğrultusundadır.” böyle devam edin.” dedi.

(AA)Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bu sefer Japon sismik uzmanı tam orayı işaret etti ve buna Japon sismik uzmanı bu sefer de tam orayı işaret ederek “tehlikeli bölge” dedi: 7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelebilir
En çok satanların başında!  Greenote şarj edilebilir dik elektrikli süpürge satıştaEn çok satanların başında! Greenote şarj edilebilir dik elektrikli süpürge satışta
Yer: Uşak!  Olay adeta bir film sahnesi gibiydi: 7 hırsıza market görevlisinden beklenmedik cevap geldi!Yer: Uşak! Olay adeta bir film sahnesi gibiydi: 7 hırsıza market görevlisinden beklenmedik cevap geldi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir