Mantarların Besin Değeri: Mantarlarda Kaç Kalori Vardır? Kültür mantarlarının besin değerleri…

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Mantarın insanlara pek çok faydası bulunmaktadır. Bazıları antibakteriyel, antiviral ve antikanser özelliklere sahiptir ve modern tıpta kullanılan birçok ilacın önemli bir bileşenidir. Ayrıca mantarlar protein, lif ve birçok mineral ve vitamin kaynağıdır.

Mantarların besin değeri

Mantarlar düşük kalorili, yağsız ve sağlıklı besin kaynaklarından biridir. Ayrıca farklı mantar türleri arasında besin değerleri farklılık gösterebilir. Genel olarak mantarlar protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidan gibi besinleri içerir. Bu bağlamda kaliteli protein kaynaklarından biri olan mantarın 100 gramında yaklaşık 3-5 gram protein bulunmaktadır.

Mantarlar çözünür ve çözünmez lif içerir. 100 gram mantarda yaklaşık 1-2 gram lif bulunmaktadır. Ayrıca mantarlar D vitamini ve B vitaminleri (niasin, riboflavin, pantotenik asit ve folik asit) açısından zengin bir kaynaktır. Öte yandan mantarlar ayrıca potasyum, selenyum, bakır, demir, çinko ve fosfor gibi mineralleri de içerir.

Mantarlar kaç kaloridir?

Mantarların kalori içeriği türüne ve hazırlanma şekline göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak mantarlar düşük kalorili gıdalardır. Örneğin 100 gram beyaz mantarın yaklaşık 22 kalori içerdiği tahmin edilmektedir. 100 gram mantarda ayrıca yaklaşık 3-5 gram protein, 1-2 gram lif ve birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır.

Ancak özellikle yağ, sos gibi malzemeler ilave edilerek pişirilirse mantarların kalori içeriği artabilmektedir. Bu nedenle mantarları pişirirken mümkünse az yağlı veya yağsız pişirme yöntemleri kullanmak kalori alımının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kültür mantarlarının besin değerleri

Yetiştirilen mantarların besin değeri, türü, yetiştirme koşulları, yetiştirildikleri toprağın özellikleri ve diğer faktörlerden etkilenebilir. Ancak genel olarak mantarlar yaklaşık 3-4 gram protein, 1 gram karbonhidrat ve 1 gram lif içerir. Çok az miktarda yağ içeren kültür mantarları ayrıca C vitamini, D vitamini, folik asit ve tiamin gibi vitaminleri de içerir.

Potasyum, demir ve selenyum gibi birçok minerali bünyesinde barındıran bu besinlerin kalori düzeyi tüketilen miktara bağlı olarak artabilmektedir. Mantarlara karşı alerjik reaksiyonlar gelişebileceği için tüketmeden önce alerjiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Mantarın faydaları nelerdir?

Mantarlar oldukça sağlıklı ve faydalı besinlerdir. Bu bağlamda içerdikleri beta-glukanlar gibi polisakkaritler bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Bazı mantar türleri antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri nedeniyle kansere karşı koruma sağlayabilir. Kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

İçerdiği folik asit ve potasyum gibi mineraller sayesinde kalp sağlığına faydalıdır. Mantarlar kemik sağlığı için önemli mineraller içerir. Antiinflamatuar özelliğinden dolayı cilt sağlığına faydalıdır. Zengin lif içeriği ve probiyotik özellikleri sindirim sağlığına faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir