İspanya'nın İsrail'e tepkisi: Suçlamalar anlamsız – Son Dakika Dünya Haberleri

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, İspanyol radyosu Cadena Ser'de izlenen programda, Malta, Slovenya ve İrlanda ile birlikte Filistin devletini tanıma girişimi başlatan İspanya'nın çabalarına karşı İsrail hükümetinin eleştirilerine tepki gösterdi.

Bazı İsrail hükümet yetkilileri, İspanya “Filistin devletinin tanınmasına yardımcı olarak teröristleri ödüllendirin.” suçlamalar “İki şeyi birleştirmek saçmalıktır.” Albares'in yanıtı şöyle oldu:

“İspanya'nın siyasi tutumu ilk günden bu yana kilit rol oynadı. Hamas'ın terör eylemlerini kınıyoruz. Hamas barışın ortağı değil ama Filistin halkının toprak ve umut hakkı var. Bu da Filistinli olmakla bağdaşmaz.” İsrail Devleti'nin dostudur. Filistin Devleti, İsrail Devleti'nin güvenliğinin en büyük garantisidir.”

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunması yönünde aldığı karar, “Büyük bir değere sahip” Albares dikkat çekti “Gazze'deki şiddet bir gün daha devam edemez” Dedi.

Albares bunun yerine Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın diğer Avrupa ülkelerine yayılma riskine ilişkin bir soruyu yanıtladı. “Rusya'dan Ukrayna'ya bir saldırganlık savaşı var. Ne AB, ne NATO, ne de İspanya savaşa hazırlanıyor. Çünkü bunların hepsi savunma amaçlı ittifaklar, saldırgan değil. İspanya'nın ya da başka herhangi bir ülkenin Ukrayna'ya asker gönderme niyeti yok. Ukrayna bunu yapıyor, asker bile istemiyor, “Başka şeyler istiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir