iPhone'daki turuncu ve yeşil noktalar nedir ve ne anlama gelir? İPhone'da turuncu ve yeşil nokta nasıl kapatılır?

Apple, cihazınızdaki herhangi bir uygulamanın kameranızı veya mikrofonunuzu kullandığını belirten bir uyarı özelliği sunar. Bu özelliği yeni keşfeden kullanıcılar “iPhone'daki yeşil nokta ne anlama geliyor?” sorularına yanıt arıyor. ve “iPhone'daki turuncu nokta ne anlama geliyor?”

iPhone'daki turuncu nokta nedir?

Turuncu nokta cihazın mikrofonunun kullanımda olduğunu gösterir. Bu durumda herhangi bir uygulama sesleri kaydedebilir, sesli arama yapabilir veya sesli komutlara yanıt verebilir. Telefonda konuşurken veya ses kaydederken turuncu noktanın görünmesi normaldir. Ancak bu uyarının beklenmedik durumlarda ortaya çıkması bazı gizlilik ihlallerinin gerçekleştiği anlamına gelebilir. Bu durumda arka plandaki bir uygulamanın kullanıcının haberi olmadan aktif olarak mikrofonu kullanması mümkündür.

Bu uyarıyı almak istemeyen kullanıcılar iPhone'daki turuncu nokta nasıl kapatılır sorusunun cevabını arıyor. Bir uygulama mikrofonu kullandığında turuncu noktanın görünmesini engelleyemezsiniz. Çünkü bu bir güvenlik önlemidir. Ancak bu uygulamaların mikrofonunuza erişimi kapatılabilir. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

  • Mikrofonu kullanan uygulama algılanır.
  • Cihazınızın Ayarlar bölümüne gidin.
  • Gizlilik ve Güvenlik > Mikrofon'a gidin.
  • Mikrofonu kullanan uygulama kapanır.

iPhone'daki yeşil nokta nedir?

Yeşil nokta, cihazınızın kamerasının anlık olarak kullanıldığını belirtir. Bu uyarı genellikle fotoğraf çekerken, video kaydederken veya FaceTime gibi görüntülü görüşme yaparken ortaya çıkar ve bu normal karşılanır.

Ancak kamera kullanılmadan bu uyarının çıkması kameranın izinsiz kullanıldığı anlamına gelebilir. Böyle bir durum oluştuğunda Kontrol Merkezine ulaşarak kamerayı hangi uygulamanın kullandığını tespit edebilirsiniz. Bu işlem, kameranın ne zaman ve hangi durumlarda kullanıldığını bilmenin hızlı ve kolay bir yolunu sağlayarak kullanıcının gizliliğinin daha iyi korunmasını sağlar.

Ancak bu duyurudan rahatsız olanlar hala iPhone'daki yeşil nokta nasıl kapatılır sorusunun cevabını merak ediyor. Bu uyarı kapatılamaz. Ancak kamerayı hangi uygulamanın kullandığını belirledikten sonra izinler kapatılabilir. Bu işlem için aşağıdaki adımlar izlenir:

  • Cihazınızın Ayarlar bölümüne gidin.
  • Gizlilik ve Güvenlik > Kamera'ya gidin.
  • Kamerayı kullanan uygulama kapanır.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Malatya'nın düğününde kan döküldü!  Silahla terör saçtıMalatya'nın düğününde kan döküldü! Silahla terör saçtı
Diyarbakır'da büyük yangın!  4 ölü, çok sayıda yaralı...Diyarbakır'da büyük yangın! 4 ölü, çok sayıda yaralı…
Bakan Koca "Türkiye'de bir ilk" Sözleriyle duyurdu!  Ameliyat başarıyla gerçekleştirildiBakan Koca, “Türkiye'de bir ilk” sözleriyle duyurdu! Ameliyat başarıyla gerçekleştirildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir