Hakkari Belediyesi Kayyumu: Mehmet Sıddık Nakit Görevden Alındı, Yerine Vali Geldi

Hakkari'nin DEM partili Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Koşuk, soruşturma kapsamında tutuklanmasının ardından görevinden alındı. İçişleri Bakanlığınca Flows'un yerine kayyum atandı

REKLAM

İçişleri Bakanlığı, Hakkari Belediyesi'ne kayyım atadı. Bakanlık, DEM Partili Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Nakit'in görevden uzaklaştırıldığını ve Hakkari Valisi Ali Çelik'in belediye başkan yardımcılığına atandığını duyurdu. Belediyeye kayyum atanmasını “irade gaspı” olarak nitelendiren DEM partisi, “Demokrasiden yana olan herkesi bu darbeye karşı açık tavır almaya çağırıyoruz.” açıklamayı yaptı.

Hakkari Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Nakit hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Daha sonra Van'da bulunan Akım, Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Akış'ın işlemler için Hakkari'ye götürüleceği kaydedildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Nakit, PKK/KCK yapılanması içinde üst düzey görev üstlenmiş, örgüt adına sözde sorgulamalar yapıp vergi toplamış, yasa dışı yürüyüşler, terörist cenazeleri gibi eylemler düzenlemiş, kamuoyuna baskı uygulamıştır. ve tüccarların eylemlere katılmalarını ve halka ve tüccarlara kepenklerini kapatmaları için baskı yapmalarını istiyoruz.” PKK terör örgütü adına kendisine karşı çıkan tüccarları tehdit etti, PKK bölücü terör örgütünün mahalle komisyonlarında yer aldı ve bunun da sorumlusu oldu, kırsal kesimlerle temaslarını sürdürdü, kandırarak küçük çocukların örgüte katılmasını sağladı. ideolojik söylemlerle onlara yardım ve yataklık etme faaliyetini Hakkari merkezde ve örgütte sürdürdü. Kırsal kesimden eylem amacıyla merkeze gelen teröristleri ağırladı, PKK terör örgütünün kırsal kesimdeki kamplarına giderek orada örgütün üst düzey mensuplarıyla görüştü, örgüt karşıtı vatandaşlardan şantaj yaparak para aldı. Hakkari merkezde sözde vergi adı altında örgütten aldığı talimatlarla vatandaşları tehdit eden ve bu kapsamda Mehmet Sıddık'ın akışına ilişkin; Silahlı terör örgütü yönetmek, silahlı terör örgütüne üye olmak ve örgüt propagandası yapmak suçlarından Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2014/173 sayılı davanın bulunduğu ve yargılamanın devam ettiği, hakkında Hakkari Başsavcılığı'nca silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan açılan dava ise sürüyor. Bir soruşturma vardı ve o soruşturma kapsamında gözaltına alındı, şu nedenlerle; Mehmet Sıddık Nakit, İçişleri Bakanlığı tarafından Anayasa'nın 127'nci maddesi ve 556 sayılı Belediye Kanunu'nun 47'nci maddesi uyarınca geçici tedbir olarak görevden uzaklaştırıldı. 5393. “5393 sayılı Belediye Kanununun 45 ve 46. maddeleri uyarınca Hakkari Valisi Ali Çelik, Hakkari Belediye Başkan Yardımcılığına atandı.”

DEM Parti: Belediyemiz polis tarafından gasp edildi

DEM partisinin açıklamasında belediyeye kayyum atanması “vasiyet gaspı” olarak tanımlandı.

Partinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Her defasında milletin iradesine mağlup olan iktidar, bir kez daha iradeyi gasp etme ve en iyi bildiği yol olan darbe yoluna başvurmuştur. Bu sabah Hakkari Belediye Eş Başkanımız Mehmet Sıddık Adım, Van'da tutuklanan ve belediyemizin polis tarafından gasp edildiği bu emanetçi zihniyeti sadece Hakkari'ye değil, tüm Türk halkının iradesine tehdit olarak reddediyor ve halkımızı demokratik tepkilerini en üst düzeyde göstermeye çağırıyoruz. Demokrasiyi destekleyen herkesi bu darbeye karşı açık tavır almaya davet ediyoruz.

Mayıs ayında yapılan yerel seçimlerde Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Nakit yüzde 48,92 oy alırken, en yakın rakibi AK Parti adayı İsmet Ölmez yüzde 46,59 oy aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir