Ethereum ETF onayı ETH fiyatına ilişkin beklentileri karşılamadı

Ethereum spot borsa yatırım fonları (ETF'ler), 23 Mayıs'ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylandı. Uzun zamandır beklenen bu karara rağmen Ether'in (ETH) fiyatı 24 Mayıs'ta 3.800 doları geçemedi. Yatırımcılar, onaydan iki gün önce 4.000 dolar seviyesinde olan ETH'nin yükselmeye devam etmemesine şaşırdı.

Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesinin %24 altında

Bazı piyasa katılımcıları, SEC'in her bir ihraççının bireysel S-1 başvurularını henüz onaylamadığını, bu sürecin haftalar veya aylar alabileceğini belirtti. Bu gecikme, diğer faktörlerin yanı sıra yavaş ağ büyümesi, nispeten yüksek işlem ücretleri ve ABD'deki düzenleyici belirsizlik de dahil olmak üzere Ether'in performansını engelliyor.

Son zamanlardaki kar satışlarının bir kısmı, 20 Mayıs'ta %23'lük bir ralliyi tetikleyen ve genellikle “haberlerin satılması” olarak anılan ETF'nin spot onayı beklentisinden kaynaklandı. Yatırımcılar, özellikle SEC'in NYSE ve Nasdaq gibi borsaları 20 Mayıs'ta 19b-4 başvurularını hızlandırmaya çağırmasının ardından, resmi duyuru beklentisiyle ETH satın aldı.

ETF'nin spot onayını çevreleyen coşkuya rağmen Ether, Kasım 2021'deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.868 doların %24 altında kalıyor ve bu da coşkunun Ether'in piyasa değerini mevcut 445 milyar doların üzerine çıkarmak için yeterli olmadığını gösteriyor. Özellikle Bitcoin (BTC), Mart 2024'teki tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece %7 altında işlem görüyor ve bu da diğer faktörlerin Ether'in performansını sınırladığını gösteriyor.

Ethereum ağının parametreleri herhangi bir iyileşme belirtisi göstermiyor

Son 30 gündeki Ethereum ağı kullanım ölçümleri, merkezi olmayan uygulama (DApp) hacimlerinde ve mevduatlarında herhangi bir büyüme göstermedi.

Likit staking hariç Ethereum ağının TVL'si. Kaynak: DefiLlama

Ethereum ağında kilitli toplam değer (TVL), 16 Mayıs'ta 18,3 milyon ETH ile zirveye ulaştıktan sonra %6 azaldı. Bu ölçüm, NFT pazaryerleri, oyunlar, sosyal ağlar ve koleksiyon öğeleri gibi büyük bir para yatırma tabanı gerektirmeyen DApp'leri hesaba katmıyor. Ağın ana uygulamalarının ayrıntılı bir incelemesi, önde gelen merkezi olmayan borsa (DEX) olan Uniswap'te önemli bir hacim yoğunlaşmasını ortaya koyuyor.

30 günlük hacimlere göre sıralanan en iyi Ethereum DApp'leri. Kaynak DappRadar

Ek olarak, 30 günlük hacimlere göre sıralanan ilk on Ethereum DApp'inden yedisinin aktif adreslerinde düşüş görüldü. Lider Uniswap aktivitede %25'lik bir düşüş gördü. Ek olarak, birçok DApp'in 4.000'den fazla adresi çekmede başarısız olması, özellikle rakiplerin çok daha düşük fiyatlar sunması nedeniyle, ağın toplam adreslenebilir pazarına ilişkin endişeleri artırdı.

Doğrulayıcı arbitraj sorunları ve düzenleyici belirsizlik

Madencilerin çıkardığı değer (MEV), Ethereum için başka bir zorluk oluşturdu. Doğrulayıcıların, DEX borsalarında kayma yaratmak veya önden çalışan NFT basımı gibi kar elde etmek için işlemleri bir blok içinde düzenlediği bu uygulama, ağ tıkanıklığına ve daha yüksek gas ücretlerine yol açmaktadır.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 17 Mayıs'ta konuyu ele alarak, doğrulama sürecini blok içeriğinden tamamen ayırarak veya blok üreticisinin belirli işlemlere öncelik verme yeteneğini sınırlayarak MEV geliştiricilerinin kullanabileceği bilgileri azaltmak için protokol düzeyinde kontroller önerdi. Vitalik'in çabalarına rağmen önümüzdeki aylarda pratik bir çözüm bulunması pek mümkün görünmüyor.

Coinbase Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal'a göre ETF'nin spot onayı, Ether'i dijital bir emtia olarak sınıflandıran olumlu bir düzenleyici gelişmedir. Ancak Consensys ve Ethereum Vakfı'na karşı devam eden düzenleyici işlemler gölge düşürmeye devam ediyor. Bazı analistler, SEC S-1 kayıt bildirimlerini imzalayana kadar Ether'in menkul kıymet olmayan olarak sınıflandırılmasının açık bir soru olarak kalacağını savunuyor.

Nisan ayında Consensys, SEC'den MetaMask'ın alım satım ve staking hizmetlerine ilişkin bir Wells Bildirimi aldı. Ayrıca Fortune dergisi tarafından Mart ayında yayınlanan raporlar, düzenleyicinin, staking hizmetleriyle ilgili olarak Ethereum Vakfı ile bağlantısı olduğu iddia edilen şirketleri araştırdığını, bunun düzenleyici belirsizliği artırdığını ve Ether'in performansını daha da etkilediğini gösterdi.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir