Çiğ köftenin besin değeri: Çiğ köfte kaç kaloridir?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Geleneksel olarak çiğ köfte, kıyma yerine karıştırılarak pişirilmeden yenilen bir köfte çeşididir. Ancak günümüzde genellikle hazır olarak satılan çiğ köfte, kıyma yerine soğuk sıkım sızma zeytinyağı, isot ve diğer baharatlarla karıştırılmış bulgurla hazırlanmaktadır. Çiğ köfte genellikle dürüm veya lavaşla sarılarak yenir. Marul, roka, taze soğan, maydanoz, limon ve nar ekşisi gibi malzemeler eklenerek lezzeti zenginleştirilir. Acı sevenler için biber sosu veya isotla da servis edilebilir.

Çiğ köftenin besin değeri

100 gram çiğ köftede 32,91 gram karbonhidrat, 4,62 gram protein ve 4,02 gram yağ bulunmaktadır. Ayrıca 100 gram çiğ etsiz köftede 4,28 gram lif, 185,99 mg sodyum ve 240,47 mg potasyum bulunmaktadır.

Çiğ köfte kaç kaloridir?

Çiğ etsiz köftenin 100 gramında 181 kalori bulunmaktadır. Genel olarak bir porsiyon çiğ etsiz köfte 125 gram yani 226 kalori içerir. 1 adet çiğ köfte 30 gram ağırlığında olup 54 kaloriye karşılık gelmektedir. 100 gram çiğ etsiz köftede 32,91 gram karbonhidrat ve 4,62 gram protein bulunmaktadır. En sevilen yiyeceklerden biri olan çiğ köfte ülkemizde özellikle sevilmekte ve tercih edilmektedir.

Çiğ köftenin besin değeri: Çiğ köfte kaç kaloridir?Çiğ köfte alırken nelere dikkat edilmeli?

Çiğ köfte geleneksel bir lezzettir ve birçok kişi bunları tüketmeyi sever. Porsiyon büyüklüğüne dikkat edilerek tüketilirse faydalı olabileceği gibi, fazla tüketilmesi de zararlı olabilir. Çiğ köfte satın alırken saygın markalardan satın almanız önemlidir. Ülkemizde etli çiğ köftelerin tifo, bağırsak parazitleri, E. coli ve dizanteri gibi gıda zehirlenmelerine yol açması nedeniyle satışı yasaktır.

Çiğ köftelerin raf ömrü 2 gün olarak belirlendiğinden tüketilecek kadar satın alınması gerekmektedir. Çiğ köfteleri buzdolabına koymak raf ömrünü uzatmadığından satın aldığınız gün bitirmenizi öneririz. Çünkü çiğ köfte ayakta durduğunda asitli hale geliyor ve bu da gıda zehirlenmesine neden olabiliyor. Çiğ köfte satın alırken onaylı ve etiketli ürünleri tercih etmek önemlidir. Ayrıca tüketim tarihine ve içeriğine de dikkat etmeniz gerekiyor.

Çiğ köftenin faydaları nelerdir?

Çiğ köfte bulgurla yapıldığından bulgurun tüm faydalarını bünyesinde barındırır. Kilo vermenize ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olan çiğ köfte, doyurucu besinler içerdiğinden kilo alımını da önler. Çiğ etsiz köftenin içerdiği kırmızı pul biber, E, A ve C vitaminlerini içerir. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirir ve kötü kolesterolü düşürür.

Acı biber solunum yollarını açtığından grip, bronşit gibi hastalıkların önlenmesinde de etkilidir. Çiğ köfte yapılırken pişmediği için bulgur tüm besin değerini korur. Ayrıca kan şekeri dalgalanmalarını önler ve kalp-damar sağlığını korur.

Ayrıca yüksek miktarda lif içerdiğinden sindirim sisteminin işleyişini olumlu etkiler. Kabızlık sorunlarına da iyi gelen çiğ köfte, tok tutma özelliğine sahip bir besindir. Kilo kontrolünde etkili olduğundan çiğ köfteyi porsiyon büyüklüğüne dikkat ederek tüketmenizde fayda var.

Sevimli bebeğin avantajları nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir