Cem Bölükbaşı, Le Mans Serisi Avrupa Şampiyonası'nda ikinci yarışına çıkacak – SPOR

E-spordaki başarısının ardından açık teker yarış serisine geçen, Formula 2 ve Super Formula serilerinde Türkiye'yi uluslararası arenada temsil eden Cem Bölükbaşı, sürücülere meydan okuyan Le Mans Serisi (ELMS) Avrupa Şampiyonası'nda yarışacak. Yeni sezonda 4 saatlik yarışlarıyla hem fiziksel hem de zihinsel olarak yarışıyor.

Lüksemburg takımı DKR Engineering ile yarışacak olan Cem Bölükbaşı'nın ilk yarış hafta sonu, İspanya'nın ünlü pisti Barselona-Katalunya'da gerçekleşti. Toplamda 55 tur pistte çıkan Cem Bölükbaşı, 1 saat 27 dakika sürüş yaptı. Cem Bölükbaşı'nın en iyi tur zamanı 1:32.540 oldu. Cem Bölükbaşı pistte bulunduğu bölümde takımını 6. sıraya taşıdı. Bu geçişlerin katkısıyla DKR Mühendislik yarışı 8. sırada tamamladıktan sonra 6. sırada tamamladı.

ELMS Le Castellet yarışı Pazar günü saat 12.30'da başlayacak.

Toplam 42 otomobilin pistte yer alacağı Le Castellet'teki Le Mans Serisi Avrupa Şampiyonası yarışı, 5 Mayıs Pazar günü saat 12.30'da başlayacak ve Avrupa Le Mans Serisi YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak. Damalı bayrağı ilk gören sürücü olmak için mücadele edecek Cem Bölükbaşı, serinin en üst seviye aracı olan LMP2 aracı (Le Mans Prototype 2) ile LMP2 Pro/Am kategorisinde yarışıyor.

Şampiyonlar Le Mans 24 Saat yarışına katılacak

Avrupa Le Mans Serisi Şampiyonası'nda üç farklı araç sınıfı bulunuyor: LMP2 ve LMP2 Pro/Am, LMP3 ve LMGT3. 6 yarışlık sezonun sonunda LMP2, LMP2 Pro/Am, LMP3 ve LMGT3 şampiyonlarının şampiyonu ve ikincisi, ünlü 24 Saat Le Mans yarışına katılma hakkına sahip olacak.

ELMS'te her puan büyük önem taşısa da yarışlarda yalnızca ilk 10'a giren sürücüler puan alabiliyor. Bu puanlar şu şekildedir: 25, 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2 ve 1. Ayrıca sıralama testlerinde pole pozisyonunu alan sürücüye ekstra bir puan veriliyor.

Bir sonraki yarış 7 Temmuz'da İtalya'da.

Toplamda 5 ülkede gerçekleşecek olan Le Mans Serisi Avrupa Şampiyonası'nın bir sonraki ayağı 7 Temmuz'da İtalya'nın Imola pistinde gerçekleşecek. Takvimdeki diğer yarışlar ve tarihleri ​​şu şekilde: 25 Ağustos'ta Spa-Francorchamps (Belçika), 29 Eylül'de Mugello (İtalya) ve 19 Ekim'de Portimao (Portekiz).

Cem Bölükbaşı'na Türkiye'den yoğun destek

Kuzu Grup, Armsto, Mavi ve Türkiye'nin desteğiyle Le Mans'ta düzenlenen ELMS Avrupa Şampiyonası'na katılan milli sporcuya GoTürkiye, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) da destek veriyor. TEM Ajans, ana sponsoru Borusan Otomotiv ile birlikte.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir