Bitcoin teknik incelemesi Bitcoin.org'a geri dönüyor

Bitcoin teknik incelemesi, Craig Wright'ın mahkemede protokolün takma adlı yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu kanıtlamaya yönelik başarısız girişiminin ardından Bitcoin.org web sitesine yeniden yüklendi.

Bitcoin.org sitesinin yöneticisi Hennadii Stepanov, X platformunda bir PDF bağlantısı paylaşarak Bitcoinwhitepape'in geri döndüğünü duyurdu.

Yasal kısıtlamalar nedeniyle Bitcoin.org'un Bitcoin teknik incelemesine İngiltere'deki kullanıcılarla sınırlı erişimi vardır. Norbert, Satoshi Nakamoto'dan dokunaklı bir alıntı gösterdi: “Yayılması kolay ama bastırılması zor olan bilginin doğasından yararlanıyor.”

2021'de Wright, web sitesini işleten anonim grup Cobra'ya telif hakkı ihlali nedeniyle başarılı bir şekilde dava açtı ve web sitesinin teknik inceleme PDF'sini kaldırması emredildi.

Wright, web sitesinin takma adlı sahibi Cobra'nın kendisini savunmamayı seçmesinin ardından davayı varsayılan olarak kazandı. Sonuç olarak Cobra, Wright'a avukatlık ücreti olarak 40.100 dolar ödedi. Wright, 2019 Bitcoin tanıtım belgesi için Amerika Birleşik Devletleri'nde telif hakkı tescili başvurusunda bulundu.

Kaynak: Bitnobert

Wright, 2023 yılında 13 Bitcoin Core geliştiricisine ve aralarında Blockstream, Coinbase ve Block'un da bulunduğu bir grup şirkete, Bitcoin teknik incelemesi, dosya formatı ve Bitcoin ağına ilişkin veritabanı haklarıyla ilgili telif hakkı ihlalleri nedeniyle dava açtı.

Bitcoin Yasal Savunma Fonu, Bitcoin'e katkıda bulunan önde gelen kişilere karşı kötü niyetli davaların açılma eğilimini vurgulayarak yanıt verdi. Savunma fonuna göre bu davalar, zaman, stres, masraf ve yasal riskler nedeniyle kalkınmayı caydırıyor.

Ancak Wright'ın Satoshi Nakamoto olduğu ve teknik incelemeyi yazdığı iddiaları kesin olarak yalanlandığı ve telif hakkı iddiası geçersiz kılındığı için, Wright'ın telif hakkını satın alması artık geçerli değildir.

Ayrıntılı karar, Wright'ın temel Bitcoin fikri mülkiyet haklarını talep etmesini engellemeye çalışan önde gelen şirketlerden oluşan bir koalisyon olan Crypto Open Patent Alliance (COPA) tarafından Wright'a karşı açılan bir davayla bağlantılı olarak yayınlandı.

COPA, Wright'ın Nakamoto olduğu yönündeki iddiasını destekleyecek kanıtlar elde etmek amacıyla ayrıntılı bir sahtecilik ve aldatma planına giriştiğini iddia etti.

Craig Wright'ın 6,7 milyon £ (8,4 milyon $) değerindeki varlıkları, Birleşik Krallık mahkemesinin onun mahkeme masraflarından kaçınmasını önleyecek bir planı onaylamasının ardından donduruldu.

Bitcoin teknik incelemesi artık MIT açık kaynak lisansı altındadır ve bu lisans, hiç kimsenin kodu herhangi bir amaçla yeniden kullanmasına ve değiştirmesine izin vermez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir