Bamyanın Besin Değeri: Bamya Kaç Kalori?

genişletmek

Bamyanın besin değeri

Bamya besin değeri yüksek bir sebze olarak karşımıza çıkıyor. A, C ve K vitaminleri açısından zengin olan bamya, demir ve magnezyum açısından da zengindir. 100 gram bamya günlük folik asit miktarının %20'sini içerir.

100 gram bamyada 30 kalori bulunmaktadır. 100 gram bamyada 84 mg kalsiyum, 70 mg A vitamini, 1,3 mg demir ve 36 mg C vitamini bulunmaktadır. 1 bardak bamyada 24 kalori bulunmaktadır. Bunların %49'u karbonhidrat, %47'si protein ve %4'ü yağlardan oluşur.

Bamyada kaç kalori var?

Bamyanın %23'ü karbonhidrat, %22'si protein ve %2'si yağdır. 1 su bardağı bamya 24 kalori içerir. Bamya uzun süre tok tutması ve sağlıklı olması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bamya sıcağı seven bir sebzedir ve ülkemizde de yetiştirilmektedir.

Bamyanın Besin Değeri: Bamya Kaç Kalori?Bamyanın faydaları nelerdir?

Bamya kilo verme sürecine destek olacak sebzeler arasında yer alıyor. Lifli bir sebze olduğu için bağırsaklarınızı aktif tutar ve gün boyu tok kalmanızı sağlar. Bamya midenin asitliğini dengelediği için mide rahatsızlıklarının da önüne geçer. Özellikle ülser ve reflü gibi ciddi mide rahatsızlıklarında bamya tüketilmesi tavsiye edilir. Bitki bazlı protein almak isteyen kişiler bunu genellikle bamyadan alırlar.

Bamya yüksek miktarda bitkisel protein içeren bir sebzedir. Antioksidan olarak A ve C vitaminleri açısından zengindir ve bamya tüketerek vücudunuzdaki zararlı maddeleri uzaklaştırabilirsiniz. Cilt sağlığını olumlu yönde etkileyen bamya, aynı zamanda göz problemlerinin önlenmesine de yardımcı olur. Bamya su içeriği yüksek bir sebze olduğundan kabızlık gibi bağırsak sorunlarının önlenmesi için düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için de bamya tüketilmelidir.

Gombo hakkında bilgiler

Bamya, sıcak iklimleri seven, ağırlıklı olarak Batı Afrika ve Güney Asya'da yetişen bir bitkidir. Bamya hasat edilmeden önce olgunlaşmaya gerek duymaz ve oldukça tohumlu bir yapıya sahiptir. Birçok ülkede sebze yemeklerini daha lezzetli hale getirdiği için tercih edilen bamya, tek başına da yeniyor.

Pek çok şifa özelliği bulunan bamyanın tüketilmesi de uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Ülkemizde yetiştirilen bir sebze olan bamya, Sultani, Amasya, Bornova ve Balıkesir'de yetiştirilmektedir. Bamya ağırlıklı olarak beslenmesine dikkat eden ve zayıflamak isteyen kişilerin tükettiği bir sebzedir. Lifli bir sebze olduğundan sindirim sistemini destekler ve uzun süreli tokluk sağlar.

Kaynak: Articlenet

Balın besin değeri: Balda kaç kalori var?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir