Arı sütü ve polen gibi ürünlere dışarıdan madde eklenemez – Son Dakika Türkiye Haberleri

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın “Arı Ürünleri Türk Gıda Tebliği” Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Basın bülteni ile gıda veya gıda olarak pazara sunulan arı ekmeği, arı poleni, arı sütü, ham propolis, propolis, toz arı sütü ve kurutulmuş polen gibi arı ürünlerinin üretimi, hazırlanması, işlenmesi, muhafaza edilmesi, depolanması ve taşınması Gıda takviyeleri teknik ve hijyenik açıdan ve bunların piyasaya arzına ilişkin hususlara göre düzenlenmiştir.

Açıklamada ayrıca arı sütü ve toz arı sütü, ham propolis ve propolis, arı poleni, kurutulmuş arı poleni ve arı ekmeğinin sahip olması gereken ürün özellikleri de belirlendi.

HİÇBİR ÜRÜN EKLENEMEZ

Bu nedenle arı sütü, toz arı sütü, arı poleni, kurutulmuş arı poleni ve arı ekmeği gibi ürünlere dışarıdan madde eklenemez.

Arı ürünlerinde bulaşan maddeler, pestisit kalıntıları ve veteriner ilacı kalıntılarına ilişkin Türk Gıda Kanunu'nun ilgili mevzuat hükümleri uygulanacaktır. Söz konusu ürünlerde aroma vericiler ve aroma verici özelliği olan gıda bileşenleri kullanılamaz.

Basın açıklamasına göre hijyen, paketleme ve piyasaya arz konularında da ilgili kurallar uygulanacak. Propolis tek başına sadece gıda takviyesi olarak pazarlanacak. Ham propolis doğrudan nihai tüketiciye sunulamaz.

Toz arı sütü, kurutulmuş arı poleni ve kurutulmuş arı ekmeği dışındaki arı sütü, polen ve ekmek, üretimden son tüketiciye arzına kadar 8 derece ve altındaki sıcaklıklarda depolanacak.

6 AYLIK VERİLER

Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecilerinin 6 ay içerisinde bu hükümlere uyması gerekiyor.

Genelgenin yayınlanma tarihinden önce etiketlenen veya piyasaya arz edilen gıdalar 31 Aralık 2025 tarihine kadar piyasada bulunabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir