19 gün sonra ilk ETF çıkışı, BTC düştü

Bitcoin (BTC) fiyatı ABD enflasyon verileri ve Salı günkü Fed toplantısı öncesinde haftanın en düşük seviyesine gerilerken, ABD spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF'ler) 19 gün içinde ilk net çıkışlarını kaydetti.

Cointelegraph Markets Pro'ya göre Bitcoin son 24 saatte %2,3 düşerek 11 Haziran sabah 06:00 civarında 68.186 dolara düşerek 3 Haziran'dan bu yana en düşük noktasına ulaştı.

Aynı şekilde Ether (ETH), Solana (SOL) ve Dogecoin (DOGE) gibi kripto para birimleri de düşüşünü sürdürdü.

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz hafta sabahın erken saatlerinde Asya işlem saatlerinde düşüşle birlikte görüldü. Kaynak: Cointelegraph Markets Pro

Farside Investors'a göre, Bitcoin'in düşüşü, ABD'deki 11 aylık spot Bitcoin ETF'lerinin 10 Haziran'da toplam 64,9 milyon dolarlık çıkış görmesinden sonra geldi.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) 39,5 milyon dolarlık çıkışla başı çekerken, bunu Invesco Galaxy Bitcoin ETF'den (BTCO) 20,5 milyon dolar ve Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund'dan (FBTC) 3 milyon dolarlık daha küçük bir çıkış izledi.

Buna Bitwise ve BlackRock ETF'lerinden 7,6 milyon dolar ve 6,3 milyon dolarlık mütevazı girişler eşlik etti.

10 Haziran'a ait ABD Bitcoin ETF giriş verileri yeşil renkle vurgulanmıştır. Kaynak Uzak Taraf Yatırımcıları

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, enflasyonu ölçen tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) Mayıs ayı verilerini 11 Haziran'da açıklayacak.

İle ilgili: Bitcoin ETF'leri 1 haftada 2 aylık madencilik arzını aldı

Morningstar News'in haberine göre analistler, nisan ayındaki yüzde 0,5'lik artışın ardından enflasyonun yüzde 0,1 artarak yıllık değerin yüzde 3,4'e yükselmesini beklerken, çekirdek enflasyonun mayıs ayında da nisan ayında olduğu gibi yüzde 0,3 oranında artması bekleniyor.

Fed'in para politikası da aynı gün başlayacak ve iki gün sürecek olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında belirlenecek.

Yatırım araştırma şirketi Zacks, Fed'in faiz oranlarını düşürme ihtimalinin düşük olduğunu ve merkez bankasının hedef faiz oranını 23 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 ile %5,5 arasında tutmasının beklendiğini tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir