Temel Karamollaoğlu’nu uyutan anayasa taslağı!

CHP’nin Türk demokrasisine bir hançer benzer biçimde soktuğu 6’lı masa, sonunda bir anayasal ucubeye de sebep oldu. Ortak metin olarak kamuoyuyla paylaştıkları anayasa metni, Türkiye’nin geride bırakmak istediği yılları tekrardan gündeme getirmeye çalışıyor.

Cumhurbaşkanı seçilenin yaşam boyu tekrar başka hiçbir şey olamayacağını öngören bu anayasaya gore, Türkiye 1935’te kalınan yerden devam edecek.

6’lı masanın üyeleri, ellerinde kitapçıklarla sahneye çıkıp uzun uzun anayasa metnini okudular. Kamuoyu, ülke sorunları ile alakalı düşüncelerini ve cumhurbaşkanı adaylarını beklerken bunaltıcı anayasa metniyle karşılaştı. Masanın en yaşlı üyesi daha çok dayanamayarak uyudu. Peşinden da tüm salondakilerin gözleri yavaş yavaş kapanmış oldu.

Tamam, kimsenin ilgisini çekmese de, ülkenin öncelikli sorunlarıyla uzaktan yakından alakası olmasa da bir metin oluşturmuşsunuz. Peki heyecanı iyi mi oluşturacaksınız?

CHP ve İyi Parti seçmeni bile “Bu iş kabak tadı verdi” diyorsa artık gerisini siz düşünün. Güldür Güldür’deki 6’lı masa skecinde olduğu benzer biçimde kim bilir bunlar Erdoğan’ın dış ilişkiler ve politika dehası karşısında şansları olmadığını anladılar ve ülkeyi yönetemeyeceklerini düşünüyorlar. Dahası iktidar olmaya niyetleri bile olmayabilir. Politika esnafı olarak kariyerlerine devam etmeyi düşünüyorlar.

Tüm bu saçmalıkların içinde 6’lı masanın yetersizliklerini Erdoğan’dan sonrasında en iyi gören siyasetçi MHP Lideri Devlet Bahçeli. Bir diğeri de AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik. Bu iki politikacı, muhalefetin anayasal emek harcamaları hakkında oldukca mühim açıklamalar yapmış oldu.

Türkiye bu altılı masanın bir cumhurbaşkanı talibi çıkarmasını beklerken bu son anayasa taslağı benzer biçimde acayip bir metni karşısında buldu. Karşıcılık, seçmenini bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 2023 Türkiye seçimleri raporunu yayınlamış. “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanma ihtimali yüzde 75″ diyorlar. 6’lı masa bu kafada giderse makas daha da açılır.

Yoruma kapalı.