Muhalefetin akıl hocası FETÖ ve PKK

Türkiye’de siyasetin kalbi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, bütçe görüşmelerinde atıyor. İçişleri Bakanlığı’nın bütçesi konuşulurken meclise hitap eden Asil’nun hitabı arkasından mecliste kavga çıktı. Asil’nun kavga çıkartan sözleri şöyleydi:

“Siz tüm iftiralarınızla bizlerden uyuşturucu ile mücadelemizin öcünü alıyorsunuz. Siz bizlerden PKK ile yaptığımız mücadelenin öcünü alıyorsunuz, siz bizlerden para dilendiğiniz ve kahraman ordumuza ‘sınır ötesini geçme’ diyen, 15 Temmuz’u tam da Kılıçdaroğlu şeklinde canlı yayında seyredip haber bekleyen o küresel güçlere diz çökmeyişimizin öcünü alıyorsunuz. Terör devleti kurdurmayışımızın, sarı torbaların öcünü alıyorsunuz. HDP ile PKK ile tarihin en kirli ortaklık içerisindesiniz. ABD’nın çocuklarısınız sizler. Yenileceksiniz!”
Türkiye’yi internasyonal arenada uyuşturucu merkezi şeklinde gösteren CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun gerçek amacı aslına bakarsak Süleyman Asil’nun bu cümlelerinde gizli saklı. Muhalefetin bu konudaki akıl hocasının ise FETÖ ve PKK bulunduğunu söylemek için bilici olmaya gerek yok. 17/25 Aralık yargı darbesinde benzer bir tecrübe etme yapmışlar ve başarısız olmuşlardı. Peşinden FETÖ’nün MİT tırları operasyonunda da aynı planlar vardı. Tüm bu operasyonlarda Türkiye’yi internasyonal politikada zor durumda bırakmak ve yalnızlaştırmak yatıyordu. Sizce Süleyman Asil haksız mı?

***

İLKBAHARDAN ÖNCE UKRAYNA’DA BARIŞ ZOR

Hafta sonu gündeminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ve Ukrayna ile yapmış olduğu temaslar vardı. Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü. Aslına bakarsan Rusya Temsilciler Meclisi Başkanı bir kurul ile Türkiye’deydi.

Toplantılarda uzun uzun Ukrayna’da barışın ne şekilde olabileceği konuşuldu. Erdoğan bir tek Putin ile değil Zelensky’le de görüştü.

Sadece tüm bu çabalara karşın kalıcı sulh hala oldukca zor. Ukrayna’nın ve ABD cephesinin hiçbir şekilde masaya oturmak istememesi barışın önündeki en büyük engel. Rusya, kış süresince büyük askeri operasyonu yapmış olup fiili durum sağlanmadan sulh mümkün görünmüyor.

Askeri ve siyasal uzmanlara bakılırsa bunun için en yakın tarih de önümüzdeki senenin ilkbaharı olarak görülüyor. Yalnız geçtiğimiz bir ay içinde Rusya’nın yapmış olduğu yoğun hücre saldırıları sonucunda Ukrayna’nın gayrisafi ulusal hasılası yüzde 32 daha küçülmüş. İlkbahara kadar Ukrayna diye bir devlet kalmayacağını söylemek için herhalde uzmanı olmaya da gerek yok. Ukrayna’yı yok eden, Avrupa’yı büyük bir besin ve enerji krizine sürükleyen ABD’nin ise umrunda bile değil.

Yoruma kapalı.