Kafkas Müslümanları İdaresinden İran’ın Ermenistan politikalarına tepki

İran ve Azerbaycan’ı birbirine bağlayan zamanı ve içsel değerler içinde dini unsurun hususi bir öneme haiz bulunduğunun asırlar içinde oluşmuş bir gerçek olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu gerçeklik halkları birbirine daha fazlaca yaklaştırmaya hizmet etmelidir. Dost, kardeş zor günde bilinir. Ne yazık ki, Azerbaycan’ın Karabağ problemi çözülene kadar ve hem de zamanı hakkaniyet yerini aldıktan sonrasında, İran devletinin çatışma ve savaşı başlatan Ermenistan’a yönelik tutumu açık bir halde himayeciydi. Ermenilerin dünyadaki Hristiyan bağnazlığından daima yararlandıkları malum bir gerçektir, sadece Müslüman İran’ın Azerbaycan’a karşı saldırgan siyaset tatbik eden Ermenistan’a kapsamlı desteği, Müslümanlar ve halkımız tarafınca kınanmaktadır. Uzun senelerdir gerçek kardeş ve dost gibi İslam dayanışması açısından hareket ederek, saldırgan Ermenistan ile siyasal ve diplomatik ilişkiler kurmayan, büyükelçiliklerini açmayan ve internasyonal kuruluşlarda işgali kınayan açıklamalar meydana getiren Müslüman ülkelerin aksine, İran İslam Cumhuriyeti, Ermenistan ile her alanda işbirliğini derinleştirmiş, üyesi olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı çerçevesinde kabul edilmiş kararları kaale almamıştır. İslami birlik ve mezhep yakınlığı ile bağdaşmayan bu tutum, Azerbaycan’ın dindar insanları tarafınca kabul görmemekte ve onların onuruna dokunmaktadır” denildi.

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgal etmiş olduğu devrin anımsatıldığı açıklamada, İran devletinin, bu vandalizm vakalarına karşı protestosunu dile getirmediğine vurgu yapılarak, “(İran) Ermeni işgalini kınayan kati bir izahat bile yapmadı. Sadece Azerbaycan halkı bu gerçeklerin komşu İran İslam Cumhuriyeti tarafınca kınanmasını bekliyordu” ifadelerine yer verildi.

İRAN’IN GAFAN’DA KONSOLOSLUK AÇMASI VE ZENGEZUR KORİDORU TEHDİTLERİ

İran devletinin, Müslüman kardeşini tehdit eden, elleri Müslüman kanına bulanmış tarafa tabanca ve askeri yardım vaadinde bulunması, Ermenistan’ın güvenliğini İran’ın güvenliğiyle eşit tutmasının, Ermenistan’ı tekrardan muharebeye teşvik etme ve intikam ardında koşmaya cesaretlendirme yönünde bir adım olduğundan bahsedilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Azerbaycan’ın zamanı toprakları olan Zengezur’dan geçecek koridorla ilgili tehditler seslendiren İran’ın bu karışık dönemde Gafan’da konsolosluk açması ve Azerbaycan’ın kadim kenti Tebriz’de Ermenistan Başkonsolosluğu’nu açmaya hazır bulunduğunu bildirmesi, asla dostane ve kardeşçe bir adım olarak kabul edilemez. Bu İslam ideolojisine yakışmayan bir durum, Müslümanın Müslüman kardeşini arkadan bıçaklamasıdır. Bölgede yeni gerçeklerin ve harp sonrası devrin hakim olduğu bir dönemde, Azerbaycan toplumu İran’ın Azerbaycan sınırlarında askeri tatbikatlar yapması mevzusunda net bir negatif görüşe haizdir”

“BAZI İRAN İMAMLARININ GÖRÜŞLERİ, AZERBAYCANLI DİN ADAMLARININ ÇOĞUNLUĞUNCA OLUMSUZ KARŞILANMAKTADIR”

İslam dininin birleştirici, mukaddes bir kıymet olduğu hatırlatılan açıklamada, “Onun kötüye kullanımı, insanların kırılgan duygularını kurnazca manipüle edilmesi yalnız ilişkilerimize zarar verebilir. Haklı ve adil vatan mücadelesinde zafer kazanan Azerbaycan halkının sevincine ortak olmak yerine, Cuma hutbelerinde bizlere yeni karalama ve iftiralar yönelten bazı İran imamlarının görüşleri, Azerbaycanlı din adamlarının çoğunluğu tarafınca net olarak negatif karşılanmaktadır” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

“İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI ABDULLAHİAN’IN ERMENİ BAŞKONSOLOSLUĞU AÇILIŞ TÖRENİNDEKİ AÇIKLAMASINI KINIYORUZ”

Gafan’daki Ermeni Başkonsolosluğu açılışıyla ilgili olarak ise açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kafkas Müslümanları İdaresi olarak, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdullahian’ın Gafan’daki Ermeni Başkonsolosluğu’nun açılış töreninde yapmış olduğu açıklamayı şiddetle kınıyor, sözlerini geri almasını talep ediyoruz. Tüm İslami çıkarlar adına, İslam dininin sulh ve kardeşlik ideallerine saygının bir göstergesi olarak, İran İslam Cumhuriyeti yetkilisinin sözünü geri alması komşu ülkelerimiz arasındaki ilişkileri sürdürmek ve dini ve içsel de dahil olmak suretiyle her alanda bağları koparılmaması için gereklidir. Bu bizim için kırmızı çizgidir.”

“KARDEŞİMİZ (İRAN) BİZİ ERMENİ’YE SATTI”

Meydana getirilen yazılı izahat haricinde, Azerbaycan Diyanet İşleri ve Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade’nin mevzuyla ilgili olarak değerlendirmeleri de dikkat çekti. Paşazade, İran’ın Azerbaycan’a yönelik eylemleriyle ilgili olarak, “Ben şimdiye kadar anlamıyordum, o şekilde düşünüyordum ki; bizlere bir şey olursa Kardeşlerimiz (İran) gelip bizlere yardım edecek, bizi kurtaracak fakat umudum kırıldı, kardeşimiz (İran) bizi Ermeni’ye sattı” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.