İbrahim Kalın, Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Barrow ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca ve Tim Barrow içinde gerçekleşen görüşmede Türkiye-Birleşik Krallık siyasal ve ekonomik ilişkileri, müdafa sanayii alanındaki ortaklaşa iş, Rusya Ukrayna savaşı, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreçleri ve bölgesel mevzular ele alındı.

Cumhurbaşkanlığından meydana getirilen açıklamada, “İki stratejik ortak ve NATO müttefiki olarak Türkiye ile Birleşik Krallık’ın başta müdafa sanayii olmak suretiyle birçok alanda devam eden işbirliğinden duyulan kıvanç dile getirildi. İki ülkenin yeni ortaklaşa iş imkanlarını değerlendirmesi gerektiği mevzusunda mutabık kalındı. Türkiye’nin NATO’daki rolüne dikkat çekilen görüşmede müttefiklerin ortak güvenlik risklerine, yeni meydan okumalara ve tüm terör tehditlerine karşı uyum ve dayanışma içinde hareket etmesi gerektiği vurgulandı.

İsveç ve Finlandiya’nın, Üçlü Muhtıra’da kayıtlı taahhütlerini yerine getirmeleri gerektiği, bu hususta atılan adımları Türkiye’nin yakından takip etmiş olduğu açıklandı. Rusya-Ukrayna savaşının derinleşmesi ve ateşkes için meydana getirilen müzakerelerin durmasından duyulan kaygı dile getirildi. Bu savaşın uzamasının küresel sulh ve istikrara ciddi zararlar verebileceğine vurgu yapılmış oldu.

Küresel iktisat, enerji, besin güvenliği ve öteki alanlarda savaşın ürettiği maliyeti azaltmak için her türlü diplomatik çabanın öneminin altı çizildi. Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde bir çözüm için dış ilişkiler yolunun açılması ve müzakerelerin tekrardan canlandırılması gerektiği ifade edildi. Türkiye’nin bu süreçte üstlendiği sorumluluğa işaret edilirken, İstanbul Mutabakatı’nın süresinin uzatılması dahil diplomatik çözüm için girişimlerine kararlılıkla devam edeceği açıklandı” ifadeleri kullanıldı.

Yoruma kapalı.